Welcome to the web home of the Rowlett High School Lady Eagles.  We are looking forward to continuing the tradition of outstanding volleyball play in 2010. 

Congratulations to
Keely Howk and Jenna Miller


 

TGCA Academic All-State!

Congratulations to Lauren Hawkins - 
Signs Letter of Intent with The University of Memphis!
click here for more

Congratulations to our District 10-5A Representatives from Rowlett HS. 

Co-Setter of the Year - Jenna Miller
Server of the Year - Amanda Leonard

1st Team All District
Lauren Hawkins, Olivia O'Dell, and Keely Howk 

2nd Team All District - Megan Kunkel

Honorable Mention 
 Lauren Holman and Kelci Bethke

10-5A Academic Team 
Jenna Miller, Keely Howk, Lauren Hawkins, Olivia O'Dell, and Bailey Grindele


2010-11 Varsity Roster
KELCI BETHKE
Sr.
LAUREN HAWKINS
Sr.
KEELY HOWK
Sr.
JENNA MILLER
Sr.
CHRISTY HANLEY
Jr.
OLIVIA O'DELL
Jr.
MEGAN KUNKEL
Jr.
AMANDA LEONARD
Jr.
LAUREN HOLMAN
Jr.
BAILEY GRINDELE
Jr.
2010-11 Junior Varsity Roster
Mackenzie Dierkes

Adriana Estrada

Courtney Fine

Jordan Gardner

Travia Jones

Alex King

Sarah McCombs

Jill Norris

Meredith Robinson

Cristina Rodriguez

Madeleine Wilson
2010-11 Freshman Roster 
Lainey  Calders

Alana Cheatham

Chais Ethridge

Alyx Hilterbran

Miranda Kennedy

Emily Kirkpatrick

Sarah Kunkel

Jasmine Lewis

Marissa McKenzie

Myia Price

Hannah Schulz

2010 Lady Eagle Volleyball Schedule 
DATE
8/6

8/7
8/10

8/13-14
8/17

8/20 - 21
8/20
8/21
8/24
8/26 & 28
8/27
8/31
8/31
9/2 & 4
9/4
9/7
9/10
9/11
9/14
9/17
9/18
9/21
9/23 & 25
9/24

9/28
10/1
10/5
10/7 & 9
10/8
10/12
10/15

10/19
10/22
10/26
10/29

OPPONENT
Arlington Martin, Rockwall,
Springtown Scrimmage
John Paul, Prince of Peace Scrimmage
Allen and  Plano East,
Allen, Plano East, Newman Smith
GISD Varsity Tournament
Waxahachie & Wylie
Waxahachie & Wylie
Allen Varsity Tournament
McKinney HS
McKinney JV Tournament
Lovejoy
Coppell Cowgirl Classic
Poteet & Desoto
Lake Highlands
Lake Highlands & Boyd
Garland JV Tournament
Garland FR Tournament
Frisco Centennial
* Boyd
McKinney FR Tournament
* Lakeview
*Naaman
John Paul II FR Tournament
* Garland
Allen JV Tournament
** Sachse
HOMECOMING
* NorthGarland
* South Garland
* Boyd
Middle School Madness
* Lakeview
*Naaman
*** Garland
SENIOR NIGHT
*Sachse
* North Garland
*  South Garland
TBD – Pre-Playoff Game

PLACE
AT  Arlington Martin

AT John Paul HS
AT Allen
AT Newman Smith
AT RHS, SHS, & CMS
AT Wylie
AT Rowlett
AT Allen
AT Rowlett
AT McKinney
AT Rowlett
AT CHS
AT Poteet
AT Lake Highlands
AT Boyd
AT GHS &  NG
AT LC & SG
AT Centennial
AT Boyd
AT  McKinney
AT Lakeview
AT Rowlett
AT John Paul HS
AT Garland
AT Allen
AT Rowlett

AT Rowlett
AT South Garland
AT Rowlett
AT Rowlett
AT Rowlett
AT Naaman
AT Rowlett

AT Sachse
AT North Garland
AT Rowlett
TBD

TEAMS
2F, JV, V

F, JV, V
JV,  V
F-AB
V
JV & V
F-AB
V
F-AB / JV
JV
F, JV, V
V
F & JV
V-LHHS& JV-FC
F- A
JV
F
F-AB, JV, V
F&JV / V
F
F&JV / V
F&JV / V
F
F&JV / V
JV
V/F&JV

F&JV / V
F&JV / V
F&JV / V
All Work
F&JV / V
F&JV / V
F&JV / V

F&JV / V
F&JV / V
V / F&JV
V

TIMES
1-6

10-2
5:30&7:00
6:30&7:30
F & JV Work
6:00&7:00
5:00&7:00
TBA
5:00,6:00,7:00
TBA
5:30&6:30
TBA
6:30/7:30& 6:30
6:30
5:00&6:00
TBA
TBA
5:30&6:30
5:30&6:30
TBA
5:30&6:30
5:30&6:30
TBA
5:30&6:30
TBA
5:30&6:30

5:30&6:30
5:30&6:30
5:30&6:30
TBA
5:30&6:30
5:30&6:30
5:30&6:30

5:30&6:30
5:30&6:30
5:00&6:00
TBD

TANIKA  HAGGAN
VARSITY COACH 



MICHELLE HALIC
JV COACH 



BROOK HALE
FRESHMAN COACH